A2 kategória
Ahhoz, hogy valaki vezetői engedélyt szerezhessen, tanfolyamot kell végeznie és rendelkeznie kell közúti elsősegélynyújtó vizsgával.
Felvétel tanfolyamra:
Jelentkezni az ügyfélfogadó irodánkban lehet személyesen nyitvatartási időpontban.
Tanfolyamra való jelentkezés feltétele:
- Magyar vagy Európai Uniós állampolgárság esetén lakcímkártya, más külföldi állampolgárság esetén legalább 180 napos, vagy azt meghaladó tartózkodási engedély.
- Érvényes személyi azonosító okmány és lakcímkártya, adóazonosító igazolvány fénymásolat, illetve ha már rendelkezik érvényes vezetői engedéllyel, akkor az is
- betöltött 17 és fél éves életkor
- kitöltött jelentkezési lap
- érvényes orvosi igazolás
- első tandíj részlet befizetése
A felsorolt anyagokat az iskola ügyfélszolgálatán kell leadni a tanfolyam kezdetéig. Jelentkezési lapot az iskola ügyfélszolgálatán kérhet.
A "Jelentkezési lapot" és a rajta lévő nyilatkozatot nyomtatott betűkkel kell kitölteni! Személyi igazolványát, érvényes vezetői engedélyét, lakcímkártyáját és iskolai bizonyítványát be kell mutatnia.
Az elméleti tanfolyam:
A tanfolyam távoktatási formában, INTERNETEN végezhető el.
Autósiskolánk elsődlegesen E-learning oktatás keretein belül végzi a KRESZ oktatást. Az E-learning tananyag 180 napon belül 75 óráig érhető el. A tanuló a regisztrálását követően (beiratkozással egyidejűleg) automatikusan megkapja az E-learning tananyagot, melyet 30 napon belül meg kell nyitnia, amennyiben ezt elmulasztja, úgy újra be kell iratkoznia. A megnyitás a tanfolyam kezdő időpontja is egyben.
Amennyiben a tanuló a megadott időintervallumon belül nem zárja le a tananyagot, nem éri el a haladásnál a 100%-ot és/vagy nem tölthető le a tanfolyam igazolás, kérheti a tananyag meghosszabbítását. Ennek díja 3.400.- Ft, és további 30 nappal meghosszabbodik a tananyag hozzáférése és 10 órával, de a tanfolyam kezdő napja NEM változik.
Az elméleti tanfolyam célja hogy felkészítse Önt az elméleti vizsgára, és kellő ismeretet nyújtson az önálló gépjárművezetéshez.
Az előírt tantárgyak:
- közlekedési alapismeretek: 12 óra
- járművezetés elmélete: 8 óra
- szerkezeti és üzemeltetési ismeretek: 4 óra
Elméleti vizsgára bocsátható, aki:
- a tanfolyam elméleti részét elvégezte,
- és az első vizsgajelentésig az adott tanfolyam megkezdésétől számított kevesebb, mint kilenc hónap és nem több mint egy év telt el,
- továbbá az, aki tanfolyammentes vizsgát tehet,
- megfelel a külön jogszabályban meghatározott egészségügyi, valamint - írásbeli nyilatkozata alapján - a külön jogszabályban meghatározott közlekedésbiztonsági feltételeknek, és
- az előírt életkornál legfeljebb 3 hónappal fiatalabb
Önt a vizsgára az iskola jelenti be és közli Önnel annak időpontját!
Az elméleti számítógépes vizsga tesztkérdései tartalmazzák a "közlekedési alapismeretek", a "járművezetés elmélete", valamint a "szerkezeti és üzemeltetési ismeretek" kérdéseit.
A vizsga után közvetlenül megtörténik a kiértékelés.
Az elméleti vizsga díja: 10.500.- Ft.
Elméleti pótvizsga:
A sikertelen elméleti vizsgát követően a pénztár nyitvatartási idejében azonnal kérhető újabb vizsgaidőpont. Önálló jelentkezés esetén a vizsgadíjat a vizsga helyszínén készpénzben kell befizetni.
A tanfolyam kezdetétől számított kilenc hónapon belül el kell kezdeni a vizsgákat, amit egy éven belül sikeres KRESZ vizsgával kell befejezni. Egy év elteltével csak újabb tanfolyam elvégzésével folytatható a jogosítvány megszerzése.
Az elméleti pótvizsga díja: 10.500,- Ft.
Az elméleti vizsga helye:
9028 Győr, Tatai út 3.
Elsősegélynyújtó tanfolyam és vizsga:
Aki elsősegélynyújtó igazolványt már korábban szerzett, annak a vizsgát természetesen nem kell megismételnie. Az elsősegélynyújtó igazolvány bemutatása a vizsgaigazolás kiadásának és a vezetői engedély kiállításának feltétele. A tanfolyam elvégzése és a vizsga történhet a járművezetői tanfolyam előtt, alatt és utána is. A vizsgáztatást a Vöröskereszt végzi, melyről igazolást adnak.
Vezetési gyakorlat:
A járművezetés gyakorlása csak sikeres elméleti vizsga után kezdhető el. A sikeres elméleti vizsga után szíveskedjen az iskolában személyesen vagy telefonon jelentkezni, hogy gyakorlati oktatásra minél hamarabb beoszthassuk. A kezdés időpontja elsősorban a sikeres elméleti vizsgától függ, de befolyásolja az is, hogy az Ön által választott oktató a nála lévő tanulókat mikor vizsgáztatja, mikortól tud Önnel foglalkozni.
A gyakorlati vezetésre bármely munkanap (szükség esetén szombat is) választható a szakoktatóval történt egyeztetés után. A gyakorlati vezetés váltási helye egyéni egyeztetés alapján történik. Ha bármilyen okból a megbeszélt időpontban a gyakorlati oktatáson nem tud megjelenni, akkor azt 48 órával korábban köteles az oktatójával közölni, hogy ne számítson Önre. Ha a vezetési gyakorlaton nem jelenik meg, az elmaradt órát külön díjért be kell pótolnia.
A vezetési gyakorlat tanulása tanpályán kezdődik és a járműkezelési vizsgán dől el, hogy mikortól vehetnek részt a forgalomba.
A járműkezelési vizsgán, először a biztonsági ellenőrzési feladatokat, majd a kezelési és manőverezési feladatokat kell végrehajtania azon a járművön, amelyen az oktatás történt. A vizsgabiztos, a vizsga végén értékeli, és ismerteti, a vizsga eredményét melyet a vizsgázó a vizsgajegyzőkönyvön történő aláírásával igazol. E vizsga alól felmentés nem adható.
A gyakorlati vezetés utáni forgalmi vizsga csak a kötelező órák levezetése (16 óra) és a kötelező kilométer (240 km) teljesítése után kérhető. Oktatójának törekednie kell arra, hogy a kötelező vezetési óra alatt teljesítsék a kötelező kilométer mennyiségét, de ez természetesen nem csak rajta múlhat, Önnek is fel kell vállalnia az oktatója által támasztott követelményeket. Amennyiben az oktatás során nem sikerül a kötelező órák alatt levezetnie a kötelező km-t, akkor ezt pótórák vezetésével tudja teljesíteni.
A fenti óraszám a vizsgára bocsátás feltételének minimális óraszáma, amelyhez a fentebb említett kötelező km mennyiség is párosul. A vezetési órák időtartama 50 perc, ami tartalmazza a feladat szabást a vezetést, a szükséges magyarázatot, és az óravégi értékelést is. A forgalmi vizsgára való érettség megállapítása az oktató feladata, kérjük, hogy vegye figyelembe véleményét, a forgalmi vizsgára jelentkezésnél. Mérlegelje, hogy a sikeres vizsga érdekében szüksége van-e pótórákra.
Forgalmi, (vezetési) vizsgatárgyból csak az bocsátható vizsgára, aki:
- az előírt 18. életévét betöltötte
- az elméleti tárgyból és járműkezelésből sikeresen vizsgázott,
- legalább a kötelezően előírt vezetési órákat vezetéssel töltötte és a hiányzásait pótolta és a minimálisan előírt vezetési km-t teljesítette)
Járműkezelési vizsga díja: 9.000.-Ft
A forgalmi vizsga díja: 24 000,- Ft
A vizsgára az iskola jelenti be.
A forgalmi vizsga díjának befizetési határideje a vizsgajelentést megelőző nap, az iskolában tehet meg.
A forgalmi vizsga kezdetén nyilatkoznia kell, hogy a jármű biztonságos vezetésére alkalmas állapotban van, amit aláírásával hitelesít. A vizsga időtartama 50 perc. Az idevonatkozó követelményszintet részletesen a 24/2005. (IV. 21.) GKM rendelete tartalmazza.
A vizsgán a tanulónak minden időpillanatban rendelkeznie kell a tantervben foglalt ismeretekkel, jártassággal és magatartással, hogy képes legyen:
- a forgalmi veszélyhelyzeteket felismerni és felmérni azok veszélyességének mértékét,
- megfelelő mértékben az irányítása alatt tartani a gépjárművet úgy, hogy ne okozzon veszélyes helyzeteket, illetve ilyen helyzetben megfelelően tudjon reagálni,
- a közúti közlekedés szabályait betartani, különösen azokat, amelyek célja a közúti balesetek megelőzése és a forgalom folyamatosságának fenntartása,
- a járműben minden jelentősebb műszaki meghibásodást észlelni, különösen azokat, amelyek biztonsági veszélyforrást jelentenek, és azokat megfelelő módon meg tudja javíttatni,
- számításba venni a vezetői magatartást befolyásoló minden tényezőt (pl. alkoholt, fáradtságot, gyenge látást stb.) annak érdekében, hogy megőrizze a biztonságos vezetéshez szükséges készségek teljes szintjét,
- a többiek iránti tiszteletadással elősegíteni valamennyi közúti közlekedő, különösen a leggyengébbek és a legvédtelenebbek biztonságát.
Sikeres forgalmi vizsga esetén a Közlekedési Felügyelőség három munkanap elteltével az Ön részére kiadja a vizsgaigazolást, ha a közúti járművezetők elsősegély-nyújtási ismeretek megszerzéséről szóló vöröskeresztes igazolványt és a 8 osztály befejezését igazoló iskolai bizonyítványát bemutatja, és személyazonosságát igazolja.
A vezetői engedélyét, a közlekedésigazgatási hatóság (okmányiroda), a bemutatott vizsgaigazolása alapján készíti el.
Sikertelen forgalmi vizsga esetén a sikeres elméleti vizsgától számított két éven belül kell sikeres ismétlővizsgát tennie. (A sikeres közlekedési alapismeretek vizsga két évig érvényes.)
Ha a lehetséges két éven belül, ötszöri sikertelen vizsgát tesz forgalmi gyakorlatból, akkor Pályaalkalmassági vizsgálaton való részvételen megállapított alkalmasság esetén folytathatja forgalmi vizsgáit.
A jármű kategóriához tartozó összes vizsgát az első sikeres elméleti (KRESZ) vizsga időpontjától számított két éven belül kell befejeznie. Ennek lejárta után csak újabb tanfolyam elvégzésével lehet újból vizsgázni.
Tandíjak befizetése:
Az ügyfélfogadó irodánkban számla ellenében készpénzben az első részlet fizetendő jelentkezéskor, valamint a vizsgadíjak kiegyenlítése a tanfolyam megkezdésekor, illetve a második részlet a gyakorlati oktatás megkezdésekor történik.
A gyakorlati vezetés tandíját részletekben is megfizetheti, de ebben az esetben figyelembe kell vennie, hogy csak az előre befizetett órákat vezetheti le.
Mivel a sikeres elméleti vizsga után két év áll rendelkezésére a sikeres forgalmi vizsgáig, ezért kisebb részletekben is lehetősége van fizetni az órákat, amelyeket éppen szándékában áll levezetni. Az iskolánk az előzőekben közölt módon, a Közlekedési Felügyelőséget illető járművezetői vizsgadíjakat is beszedi és az Ön megbízottjaként a Vizsgabizottságon befizeti.
A meghirdetett tandíj az esetleges üzemeltetési költségek változásának mértéke szerint módosulhat.
Abban az esetben, ha a képzését más autósiskolában szeretné folytatni, "Képzési Igazolást" kell kérnie. Az igazolást iskolánk ügyfélszolgálatánál kérheti. A kiadott igazolás bemutatásával Magyarország bármely arra jogosult képző-szervénél folytathatja tanfolyamát, az igazolt óraszámainak figyelembevételével.
A vezetés
A vezetési gyakorlatok időpontját az oktató és a tanuló egybehangzó megbeszélése alapján állapítják meg, legalább egy hétre előre. Amennyiben a megbeszélt időpont(ok) valamely ok miatt nem felel(nek) meg a tanulónak, úgy előtte 48 órával, vagy annál korábbi időpontban van lehetősége lemondani az oktatónál az óráit, ellenkező esetben a meghiúsult foglalkozások költségei a tanulót terhelik.
Oktatója törekedni fog arra, hogy a megbeszélt időpontok ne változzanak. Amennyiben ez mégis megtörténne, akkor neki is kötelessége a változás tudomására jutásakor azonnal értesíteni tanulóit. Történhet olyan eset, amikor a vezetési óra megkezdése előtti napon, vagy csak pár órával az óra kezdete előtt jut tudomására a dolog, pl. oktatójármű meghibásodása esetén. Ekkor természetesen csak az előző napon, vagy pár órával a tervezett vezetési óra előtt tud jelezni Ön felé, amiért elnézését kérjük.
A gyakorlati vezetés minimális óraszámai:
Fontos tudnivalók!
Az elméleti vizsga számítógép igénybevételével tehető le. Szóban - indokolt esetben tolmács közreműködésével - vizsgázhat az, aki hiányos magyar nyelvi ismeretei miatt a magyar nyelvet nem érti, illetve az egészségi állapotából következően írásra képtelen, és erre a Felügyelőségtől kérelemre engedélyt kapott.
A kétkerekű járművek vezetőinek oktatása során a tanuló kötelező felszerelése:
a) bukósisak,
b) szemüveg (a bukósisak kialakításától függően),
c) protektoros hosszúnadrág (nadrágba vagy nadrágra illeszthető térdprotektorral) és protektoros dzseki (dzsekibe vagy dzsekire illeszthető könyök- és gerincprotektorral),
d) protektoros kesztyű,
e) magas szárú, zárt cipő vagy csizma,
f) elől-hátul "T" betűjelzéssel ellátott, tanulónként eltérő színű vagy számozott tanulómellény,
g) a főoktatás és a vizsga során a tanuló és az oktató közötti kapcsolatot rádió adó-vevő készülékkel kell biztosítani.
Az elsősegély nyújtási ismeretek megszerzését tanúsító igazolás bemutatása alól mentesülnek a 24/2005. (IV. 21.) GKM rendeletben meghatározott egészségügyi szakirányú végzettséggel rendelkezők.
Vizsgák felfüggesztése, vagy érvénytelenítése:
Nem tartható meg a vizsga, ha a vizsgáztatás feltételei nem biztosítottak és emiatt a vizsgázó teljesítménye objektív módon nem értékelhető.
A vizsgát a vizsgabiztos felfüggeszti, ha a vizsgázó:
- személyazonossága vagy személyi adatai tekintetében a vizsgabiztost megtévesztette vagy azt megkísérelte;
- a forgalmi vizsgán vezetésre képtelen állapotban van, képességeire hátrányosan ható szer befolyása alatt áll,
vagy,
- szervezetében szeszes ital fogyasztásából származó alkohol van;
- a vizsgabiztost döntésének meghozatalában előny adásával vagy ígéretével, illetőleg fenyegetéssel befolyásolni törekedett.
A felügyelet az érintett vizsgázót az előbb felsorolt esetekben a vizsgától legfeljebb hat hónapi időtartamra eltilthatja.
A vizsgabiztos a vizsgát felfüggesztheti, és a vizsgázót a felügyelet, a vizsgától legfeljebb három hónapi időtartamra eltilthatja, ha a vizsgázó a vizsga rendjét megzavarta.
A vizsgabiztos a vizsgát abban az esetben is felfüggesztheti, ha a szakoktató a vizsga rendjét megzavarta, vagy a vizsga eredményének befolyásolására törekedett.
A felügyelőség érvényteleníti azt a vizsgát, amelyet a vizsgázó a közlekedési hatóság félrevezetésével, hamis adatok közlésével, illetve jogszabályban meghatározott feltételek hiányában vagy a vizsgáztatás szabályainak megsértésével tett le. Amennyiben a vizsgaigazolást a felügyelet már kiadta, a vizsga érvénytelenítéséről szóló jogerős határozatot az ügyfél lakóhelye szerint illetékes okmányirodának is meg kell küldeni.
Érvényes 2024.02.04.-től